Przejdź do treści

Zastosowania systemu Linux


Linux posiada bardzo dużo różnego rodzaju dystrybucji. To z której konkretnie osoba prywatna, czy nawet dana firma będzie korzystać, zależy od tego do czego ma służyć. Wiele z dystrybucji jest wyspecjalizowanych do służenia w bardzo konkretnych celach. Oczywiście w większości przypadków każda z dystrybucji poradzi sobie z zadaniami, z którymi powinien poradzić sobie dobry system operacyjny, jednak wiele z nich posiada interesujące i będące w stanie bardzo pomóc opcje.

Linux a grafika komputerowa

Wydajność Linuksa pozwala na bardzo sprawne i wygodne wykorzystywanie systemu do celów związanych z grafiką komputerową. Linux jest oczywiście darmowy, a co za tym idzie, dostępnych jest dla niego wiele darmowych i bardzo zaawansowanych programów, które możliwościami dorównują oprogramowaniu, które warte jest tysiące złotych. Na Linuxa dostęp mamy do darmowych programów jakimi są choćby Inkscape do grafiki wektorowej, Gimp do grafiki rastrowej, Blender do tworzenia animacji 3D i wiele innych programów.

Zastosowanie w biurach i korporacjach

Niezawodność i sprawność działania systemów opartych o jądro Linuksa pozwala na bezpieczne wykorzystywanie go w wielu poważnych firmach. Pozwala on na wydajną pracę bardzo wielu osobom. Do jego uruchomienia często wystarczy naprawdę niewielka ilość pamięci operacyjnej, co sprawia, że darmowe oprogramowanie biurowe pokroju LibreOffice doskonale sprawdza się w wielu zadaniach. Linux wykorzystywany jest również jako główne oprogramowanie polskiej GPW (Giełda Papierów Wartościowych). Wszystkie domy maklerskie w naszym kraju wykorzystują dystrybucje Linuksa.

Linux jako podstawowe oprogramowanie serwerów

Oprogramowanie Linuksa, jako że nie wymaga potężnych komputerów do jego uruchomienia, doskonale nadaje się jako serwer WWW, FTP czy baz danych. Jest niezawodny, darmowy i wydajny. Wiele osób nawet do celów prywatnych wykorzystuje tą zaletę Linuksa, która niesie za sobą bardzo wiele różnych zalet. Sama konfiguracja serwera jest całkiem prosta, to samo tyczy się synchronizacji danych pomiędzy urządzeniami. Nie ma również problemu, by połączyć to z kamerami monitoringu.

Zastosowań różnych dystrybucji Linuksa jest naprawdę bardzo dużo. Spotkać się można z wieloma specjalistycznymi narzędziami dla programistów, webmasterów czy nawet twórców muzyki. Jednak nie ma problemu, by u siebie, na domowym komputerze zainstalować prostą wersję Linuksa, która byłaby bardzo przejrzysta, a jednocześnie wydajna.