Przejdź do treści

Dystrybucje systemu Linux

Dystrybucje Linuksa są kompletnym systemem operacyjnym, który powstał na bazie jądra Linux. W jego skład wchodzi nie tylko kernel, ale też powłoka, skrypty startowe, narzędzia konfiguracyjne oraz aplikacje użytkowe (w tym gry). Przez cały czas powstają nowe dystrybucje – jest to możliwe dzięki wolnej i otwartej licencji na jakiej Linux jest dystrybuowany. Pozwala to na nieograniczoną edycję kodu źródłowego i tworzenia własnych wersji systemu. Już kilka miesięcy po premierze zaczęły powstawać nowe dystrybucje. Najstarsza, która obecnie również jest rozwijana to Slackware Linux (najnowsza wersja została wydana 1 lipca 2016 roku).

Na dzień dzisiejszy całkiem spora liczba osób woli ten system operacyjny od tych najbardziej popularnych z całkiem wielu różnych powodów. Z pewnością najbardziej zachęca brak jakiejkolwiek opłaty, którą należałoby uiścić, by możliwe było korzystanie z systemu na własny użytek. Możliwości jakie oferowane są różne wersje systemu Linux, nie pozostawiają wiele do życzenia. Jeżeli przyzwyczaimy się do interfejsu darmowego systemu operacyjnego, to stanie się on dla nas naprawdę bardzo intuicyjny oraz prosty w obsłudze. Z miesiąca na miesiąc system stale rozwijany jest przez wiele osób, dzięki czemu Linux jest w stanie obsługiwać coraz bardziej zaawansowane gry oraz programy, co czyni go najlepszym wyborem na dzień dzisiejszy.

Na dzień dzisiejszy Linux posiada ponad 400 różnych dystrybucji, które różnią się od siebie wieloma aspektami. Wiele zależy od tego, do jakich celów użytkownik chciałby wykorzystywać oprogramowanie. Głównym powodem dla którego istnieje tak wiele różnych dystrybucji jest to, iż mogą być one tworzone przez dowolne osoby. Powstaje więc on dzięki współpracy społeczności, ale i licznych przedsiębiorstw, które dzięki finansowemu wspieraniu projektów, przyczyniają się do powstawania profesjonalnych i bardzo dopracowanych wydań systemu. Dystrybucje Linuksa klasyfikuje się według wielu kryteriów:

– komercyjne i niekomercyjne,
– dla użytkowników domowych oraz biznesowych,
– dla komputerów biurowych, laptopów, serwerów,
– bezpieczeństwo, używalność, przenośność,
– ogólnego przeznaczenia lub stworzone dla konkretnych zastosowań.

Wiele z dystrybucji oferowanych przez Linuksa to stale aktualizowane oprogramowanie. Dzięki aktualizacjom, użytkownicy mogą liczyć na niezawodność systemu, możliwość obsługi bardzo wielu zewnętrznych urządzeń oraz możliwość korzystania z coraz większej liczby gier i programów, które dostępne są na inne systemy operacyjne.

Jednymi z najważniejszych dystrybucji LINUX są:

  1. Linux Mint – wersja dla początkujących użytkowników, charakteryzuje się prostotą obsługi
  2. Ubuntu – przeznaczona głównie do zastosowań biurowych i domowych
  3. Fedora – nadaje się do zastosowań domowych oraz serwerów
  4. Debian – wersja stabilna o bardzo wysokiej jakości
  5. openSUSE – dla użytkowników domowych i zastosowań komercyjnych
  6. Arch Linux – wersja kładąca nacisk na łatwość konfiguracji oraz obsługi
  7. PCLinuxOS – przeznaczona głównie dla użytkowników domowych
  8. Red Hat Enterprise Linux – jedna z najstarszych i najpopularniejszych dystrybucji
  9. Mandriva Linux – idealna dla początkujących użytkowników, obsługuje sporą część urządzeń biurowych
  10. Slackware – najstarsza wersja Linuksa, rozwijana do dnia dzisiejszego