Linux – dobry i darmowy

System Windows jest jednym z najbardziej popularnych systemów komputerowych, jednak trzeba za nie zapłacić od 300 do nawet 1300 złotych. Jeśli nie możemy sobie na to pozwolić to istnieją bardzo dobre systemy, które są darmowe, na przykład jedna z wielu wersji Linuksa.

Jak dobrze wybrać?

Istnieje wiele dystrybucji Linuksa, jak na przykład Ubuntu lub Fedora. Są one aktualizowane co pół roku a różnią się one zestawami programów jakie są w nich zawarte oraz sposobem instalacji. Od twoich wymagań zależy wersja, jaką chcesz zainstalować. Ubuntu stawia na stabilne rozwiązania, z kolei Fedora posiada najnowsze wersje programów, które nie są w pełni sprawdzone.

Instalacja programów

W systemie Windows instalacja programów polega na uruchomieniu instalatora. W Linuksie przebiega to trochę inaczej. Należy w terminalu wpisać komendę, która pobierze program ze specjalnego repozytorium. Wersja ściągniętego programu zależy od dystrybucji Linuksa jakiej używamy.

Wygląd

Linux ma przewagę nad systemem Windows w postaci interfejsu użytkowniku. W Windowsie jest jeden interfejs, z kolei w Linuksie możemy wybrać interfejs i dostosować go do naszych potrzeb. GNOME jest bardziej przyjazne dla początkujących, a KDE 4 jest bardziej zaawansowane i cięższe do opanowania.

Podsumowując

Linux jest bardzo dobrą alternatywą dla płatnego systemu Windows. Od waszych potrzeb zależy jaką dystrybucję powinniście wybrać.