Instalacja dystrybucji Linuksa na różnych urządzeniach.

System Linux w zdecydowanej większości przypadków instalowany jest na komputerach klasy PC lub laptopach. Na takich urządzeniach korzysta się z niego najwygodniej. Jednak jest to na tyle interesujący system, że można zainstalować go na wielu innych urządzeniach. Oczywiście najłatwiej jest zainstalować system Linux na sprzęcie komputerowym (komputery biurowe, superkomputery). Jednak spokojnie można też poradzić sobie z zainstalowaniem Linuksa na telefonach komórkowych, routerach, czy nawet niektórych telewizorach. Przyjrzymy się jednak bliżej instalacji systemu Linux na smartfonach opartych o Androida.

System Linux śmiało można zainstalować na telefonie (pixabay.com)

System Linux śmiało można zainstalować na telefonie (pixabay.com)

Android to nic innego jak okrojony Linux

Są to więc bardzo zbliżone do siebie systemy operacyjne. Linux nie wymaga od sprzętu, na którym jest uruchamiany ogromnej wydajności, dzięki czemu telefony doskonale sobie radzą w tym przypadku. Jednak czego wymagać może dodatkowo nasz telefon? Na pewno musimy zadbać o to, by telefon był zrootowany, by był na nim zainstalowany emulator terminala oraz aplikacja Busybox. Podczas samej instalacji zaleca się również włączenie opcji debugowania USB. Dystrybucje, które mogą zostać zainstalowane na telefonie to między innymi: Ubuntu, Debian, Arch Linux, Kali Linux i Fedora.

Po co Linux na telefonie?

Nie ma jakiegoś szczególnego wykorzystania takiego systemu na telefonie. Jednak telefony wyposażone w wejście micro HDMI, można śmiało podłączyć do komputerowego monitora lub telewizora, a przy pomocy wejścia micro USB, można śmiało podłączyć do smartfona klawiaturę oraz myszkę. Możemy więc wykorzystać Linuksa w takiej formie jako mini komputera. Linux pozwala na programowanie w bardzo wielu językach, więc jeśli ktoś się tym na co dzień zajmuje , to z pewnością będzie zadowolony i na pewno mu się to przyda w wielu przypadkach.