Najważniejsze zalety dające Linuksowi przewagę nad konkurencją

Popularnych systemów operacyjnych nie jest wcale tak dużo. Na palcach jednej ręki policzyć można je wszystkie. Systemy oczywiście w dość dużym stopniu różnią się od siebie, zarówno pod względem ceny, wydajności na sprzęcie różnej jakości oraz możliwości. Jednak Linux pod wieloma względami odbiega od swojej konkurencji, dzięki czemu na dzień dzisiejszy posiada całkiem szerokie grono swoich zwolenników. Nie każdy jest w stanie przerzucić się z łatwością na ten system operacyjny, ponieważ w większości przypadków przyzwyczajeni jesteśmy do innych systemów, jednak warto na własną rękę przekonać się co do licznych zalet, jakimi Linux jest opisywany w wielu miejscach, przez wielu zadowolonych użytkowników.

Linux to jeden z bezpieczniejszy systemów (pixabay.com)

Linux to jeden z bezpieczniejszy systemów (pixabay.com)

Dystrybucje Linuksa są darmowe

Tak, za system operacyjny jakim jest Linux nie będziemy musieli zapłacić ani grosza. Jest to system, którego kod źródłowy udostępniony jest społeczności, która z biegiem czasu sama stara się w wielu przypadkach doskonalić system, by był on w stanie dorównać pod niemal każdym względem swoim płatnym kolegom. To właśnie darmowy dostęp do tego systemu przekonuje zdecydowaną większość użytkowników Linuxa do korzystania z jego możliwości. Jako że jest on w stanie uruchomić się na niemal najsłabszym sprzęcie, jest on doskonałą opcją dla osób, które nie są zbyt zamożne i nie są w stanie pozwolić sobie na korzystanie z płatnych systemów.

Możliwość uruchomienia systemu bez konieczności instalowania go

Doskonałą zaletą Linuksa jest możliwość uruchomienia niektórych z dystrybucji bezpośrednio nośnika DVD lub z pamięci USB. Nie trzeba więc instalować go, by móc przetestować jak działałby na naszym komputerze. Dzięki temu nadaje się on również jako świetne narzędzie do diagnozowania sprzętu komputerowego. Można uruchomić go z poziomu USB, gdy płatny odpowiednik Linuksa zawiedzie. Bez najmniejszego problemu będzie można dzięki temu odzyskać najważniejsze pliki, co pozwoli na uniknięcie ich utraty, gdyby coś poszło nie tak.