Najpopularniejsze systemy plików Linuksa

Niemal każdy system operacyjny posiada swoje własne systemy plików. Systemem plików określa się metodę, według której przechowuje się poszczególne pliki systemu i informacje na ich temat oraz zarządza się nimi. Zazwyczaj stosowane systemy plików dotyczą nośników danych jakimi są dyski twarde, dyskietki, płyty. Osobne systemy plików występują również dla sieci komputerowych czy pamięci. Również system operacyjny Linux posiada systemy plików, których istnieje całkiem sporo. W wielu przypadkach poszczególne z nich są ulepszonymi wersjami poprzedników, dlatego na dzień dzisiejszy niektóre z nich odeszły już w niepamięć, a w obecnych dystrybucjach wykorzystuje się tylko niektóre z nich

Systemy plików odgrywają bardzo ważną rolę (pixabay.com)

Systemy plików odgrywają bardzo ważną rolę (pixabay.com)

Ext4 – Fourth Extended File System

Jest stworzonym na bazie systemu plików ext3 systemem plików, który na dzień dzisiejszy jest uznany za system stabilny i jest jednocześnie jednym z najpopularniejszych. Na dzień dzisiejszy ten system plików wykorzystywany jest nawet w oprogramowaniu dzisiejszych smartfonów opartych o mobilny system operacyjny jakim jest Android. Ext4 charakteryzuje się posiadaniem większych limitów rozmiarów. Zmieniono w jego przypadku również organizację bloków, w których przechowywane są poszczególne pliki na dysku. Główną zaletą ext4 jest jego wsteczna kompatybilność, która pozwala na zamontowania poprzedników jakimi są ext2 oraz ext 3 jako system plików ext4 co w niektórych przypadkach pozwala poprawić wydajność.

ReiserFS

Reiser3, bo również w taki sposób się go nazywa, jest systemem plików, który został opracowany przez firmę Namesys i który na dzień dzisiejszy stanowi części jądra systemu Linux. Jest to jeden z pierwszych systemów plików, który obsługiwał księgowanie. ReiserFS gwarantuje całkiem spore bezpieczeństwo przechowywanych za jego pomocą plików. Jest również bardzo znany z efektywnego przechowywania dużej liczby plików o całkiem niewielkich rozmiarach, dlatego bardzo często wykorzystywany jest w przypadku obsługi kolejek dotyczących wiadomości w grupach dyskusyjnych.