Przejdź do treści

Historia Linuksa i początki wolnego oprogramowania

Twórcą jądra Linux jest fiński programista Linus Bedefict Torvalds, który uczęszczał na Uniwersytet Helsiński. Do rozpoczęcia prac nad własnym systemem operacyjnym, zainspirował go powstały w 1987 roku uniksowy system MINIX. Torvalds, jako młody i ambitny student, postanowił, że na własną rękę rozpocznie tworzenie swojego własnego systemu operacyjnego typu Unix. Jako iż nie posiadał on dostępu do zaawansowanego sprzętu komputerowego, musiał wystarczyć mu jego domowy sprzęt, na którym na początku prowadził wszelkie prace. System ten tworzony był przez Torvaldsa głównie w wolnym czasie, a jego pierwsza wersja ujrzała światło dzienne w roku 1991.

Od ambitnego pomysłu po rozległy projekt

Linux z biegiem rozwoju zaczął stawać się bardzo rozległym projektem, nad którym zaczęło pracować bardzo wiele osób na zasadach dobrej woli. Na dzień dzisiejszy Torvalds jest uznawany za twórcę jądra Linux, które stanowi podstawę licznych dystrybucji tego systemu, które każdy z nich może pobrać zupełnie za darmo. Torvalds od początku tworzenia swojego systemu był zwolennikiem wolnego oprogramowania. W 2000 roku otrzymał nawet od właściciela firmy Apple ofertę pracy nad powstającym wtedy systemem operacyjnym Mac OS X, jednak twórca Linuksa odrzucił ofertę, decydując się na trwanie przy swoim projekcie.

Początek rozwoju wolnego oprogramowania

Torvalds poprzez stałe rozwijanie własnego systemu operacyjnego przyczynił się do powstania impulsu, który w bardzo szybkim tempie rozpoczął wszelkie prace nad rozwojem wolnego oprogramowania. Do dziś Torvalds jest zwolennikiem darmowych programów. Na dzień dzisiejszy Torvalds jest pracownikiem Linux Foundation, która jest organizacją sprawującą kontrolę nad przydzielaniem zezwoleń na wykorzystanie znaku towarowego Linux. Zajmuje się również finansowanie projektów najważniejszy deweloperów darmowego systemu operacyjnego.