Jądro Linux a urządzenia oparte o system Android

Niemal każdy człowiek na dzień dzisiejszy jest w posiadaniu telefonu komórkowego, który oparty jest o system Android. Jest to na dzień dzisiejszy jedno z najbardziej popularnych systemów wielu urządzeń, nie tylko smartfonów. Jest to system posiadający ogrom możliwości, jest wydajny i w większości przypadków niezawodny. Bardzo szybko i sprawnie zastąpił on wszelkie inne systemy, które niegdyś wykorzystywane były w przypadku urządzeń mobilnych. Niewiele osób jednak wie, że Android posiada jądro Linuksa. Wykorzystywane jest ono jako podstawa systemów nie tylko urządzeń pokroju smartfonów, ale i tabletów, netbooków i wielu innych urządzeń mobilnych.

Licencja wolnego i darmowego oprogramowania

Jądro Linux oraz kilka innych komponentów, które wykorzystane zostały w przypadku Androida, opartych jest o licencję GNU GPL, jednak nie jest tak w przypadku wszystkich elementów tego systemu. Android nie jest bowiem oparty o kod źródłowy Linuksa, przez co stanowi zupełnie inne oprogramowanie. Przez to Android wyróżnia się pod tym względem od wielu setek dystrybucji systemu operacyjnego Linux.

Smartfon (pixabay.com)

Smartfon (pixabay.com)

Charakterystyka jądra Linux

Linux jest zgodny z wieloma wszechobecnymi standardami. Jądro bez problemów obsługuje wielozadaniowość, wielobieżność, wielowątkowkość, pamięć wirtualną, biblioteki współdzielone oraz ładowanie na żądanie. Doskonale radzi sobie z zarządzeniem pamięcią i obsługą sieci TCP/IP. Jądro Linux pozwala nawet na uruchamianie aplikacji pisanych dla MS-DOS oraz MS Windows poprzez liczne emulatory, a także programy pisane w javie – wymagane jest do tego uruchomienie wirtualnej maszyny javy.