Ogólna charakterystyka Linuxa i jego ciekawe zastosowania

Każda z dystrybucji systemu Linux nie różni się od swoich płatnych towarzyszy w bardzo dużym stopniu. Najważniejszą zaletą każdego z systemów operacyjnych, jest zapewnienie użytkownikowi komputera osobistego lub laptopa wygodnej pracy. Linux pod niemal każdym względem doskonale radzi sobie w tym przypadku. Doskonale radzi on sobie z zarządzeniem pamięcią operacyjną i plikami, dzięki czemu jest systemem bardzo wydajnym oraz niezawodnym. Poszczególne dystrybucje różnią się od siebie, czasami nawet w bardzo dużym stopniu. Jednak właściwie każda, która do dnia dzisiejszego jest aktualizowana za pomocą mniejszych czy większych łatek, jest bardzo efektywna oraz stabilna. Aktualizacje pozwalają Linuxowi na radzenie sobie z bardziej zaawansowanymi programami, co sprawia, że bardzo często jest to system wykorzystywany w wielu zawodach, w których trudno byłoby poradzić sobie bez wykorzystania komputera. Jak na darmowe oprogramowanie obsługujące komputery, Linux nie ma sobie równych.

Ubuntu to jedna z dystrybucji Linuxa (pixabay.com)

Ubuntu to jedna z dystrybucji Linuxa (pixabay.com)

Możliwość uruchomienia systemu z poziomu nośnika USB

Można śmiało pracować na różnych platformach sprzętowych, a jego wymagania są stosunkowo bardzo niewielkie. Z pewnością zaletą wielu z dystrybucji systemu jest możliwość uruchomienia go z przenośnego nośnika danych, jakim jest choćby pendrive. Dzięki temu bez konieczności instalowania systemu na dysku twardym komputera, można uruchomić system korzystając z portu USB. Jest to bardzo interesujące rozwiązanie, mogące pomóc w zdiagnozowaniu wszelkich usterek, z którymi borykać się może nasz komputer. Wiele serwisów komputerowych wykorzystuje Linuxa właśnie w tym celu. W przypadku poważnych awarii komputera można dzięki Linuxowi zgrać na płytę, USB lub inny dysk twardy najważniejsze pliki, bez konieczności zamartwiania się o możliwość ich uszkodzenia w przypadku niesprawnego systemu operacyjnego zainstalowanego na dysku. Linux z poziomu USB pracuje bardzo sprawnie i praktycznie trudno byłoby określić, czy tak naprawdę jest on zainstalowany na dysku, czy odtwarzany jest z pendrive.

Pingwin - rozpoznawalny znak Linuxa (pixabay.com)

Pingwin – rozpoznawalny znak Linuxa (pixabay.com)

Niewiele osób wie na jak szeroką skalę rozprzestrzeniony jest Linux

Wielu osobom wydaje się, że Linux jest po prostu zwykłą, darmową alternatywą, dla najbardziej popularnych systemów operacyjnych, które niejednokrotnie potrafią kosztować co najmniej kilkaset złotych. Linux jest wykorzystywany przez bardzo dużo osób prywatnych, obsługuje bardzo duże ilości zaawansowanych serwerów oraz doskonale radzi sobie jako główne oprogramowanie umożliwiające pracę w przypadku wielu zawodów. Wszystko to dzięki stałemu rozwijaniu oprogramowania Linux, którego kod źródłowy jest udostępniony społeczności, która doskonale zdaje sobie sprawę, czego oczekiwać może użytkownik komputera osobistego i laptopa. Świadomość ta sprawia, że Linux z dnia na dzień staje się coraz lepszym wyborem. System ten jest jednym z najbardziej wydajnych, z jakimi można spotkać się na dzień dzisiejszy.